Betlejemskie Światełko Pokoju w Sheffield

Serdecznie zapraszamy na ceremonię wprowadzenia Betlejemskiego Światełka Pokoju do naszego Kościoła przez harcerzy i harcerki w Sheffield w sobotę 16 grudnia o godz. 18:30.

Wprowadzenie Betlejemskiego Światełka Pokoju

W sobotę 16 grudnia 2023 roku na Mszy Świętej o godz. 18:30 harcerze i harcerki z Sheffield przywiozą do naszego Kościoła Betlejemskie Światełko Pokoju, które otrzymali od brytyjskich skautów.

Czym jest Betlejemskie Światełko Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane na wigilijnym stole.

Co roku skauci i harcerze przed Świętami Bożego Narodzenia przekazują sobie symboliczny ogień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Zapoczątkowana w Austrii w 1986 roku akcja, dzięki udziałowi w niej skautów obejmuje teraz całą Europę oraz wiele krajów na świecie. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów, a następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce tradycyjnie światełko przekazują sobie polscy i słowaccy harcerze podczas Mszy Świętej odprawianej w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

"Czyńmy pokój"

Każdego roku akcji towarzyszy inne hasło. W tym roku jest to hasło „Czyńmy Pokój”.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju wpisuje się w dziękczynienie rodziny harcerskiej w Polsce za ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa polskiego. W swojej homilii wygłoszonej podczas beatyfikacji ks. Frelichowskiego, która odbyła się w Toruniu 7 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II nazwał wówczas druha Wicka błogosławionym czyniącym pokój. Przypomnienie postaci harcerza, kapłana, dobrego człowieka, który niósł ludziom pokój poprzez harcerską służbę świadczenia dobra bliźniemu, poprzez poświęcenie własnego życia dla innych, dając w trudnych czasach wojny i niewoli w obozie koncentracyjnym w Dachau nadzieję tym, którzy cierpieli i żyli w nieustannym lęku. 

Błogosławiony harcerz jest dla nas wzorem i przykładem jak łączyć bycie harcerzem, realizując jednocześnie swoje powołanie. W tym przypadku to powołanie kapłańskie, ale przecież zdecydowana większość harcerzy swoje powołanie bycia nauczycielem, lekarzem, rzemieślnikiem czy przedsiębiorcą realizuje, opierając swoje decyzje „jak żyć?” na Prawie Harcerskim.

W czym przenosić światełko?

Pamiętajmy, że Betlejemskie Światełko Pokoju to ogień. I jak to ogień, musimy się z nim obchodzić z ostrożnością. Jeżeli chcemy zanieść to światełko do swoich domów – odpowiednio się do tego przygotujmy. Najbezpieczniej i najwygodniej światełko transportować w lampionie, słoiku lub osłoniętym metalowym pojemniku, tak aby nie doprowadzić do zaprószenia ognia.  

Opublikuj ten post w sieciach społecznościowych

Więcej wiadomości

Wesoły Dzień Dziecka w Laxton Hall

8 czerwca 2024, po raz siedemnasty, w Laxton Hall, odbędzie się Wesoły Dzień Polskiego Dziecka organizowany przez Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii.