Msza żałobna w intencji śp. dr Andrzeja Maczka

12 września 2023 roku w Polskim Kościele w Sheffield odprawiona została Msza św. żałobna w intencji śp. dr Andrzeja Maczka, syna gen. Stanisława Maczka.

Uroczystości żałobne w Polskim Kościele w Sheffield

12 września 2023 o godz. 11:00 w Polskim Kościele w Sheffield rozpoczęły sie uroczystości żałobne dr Andrzeja Maczka, syna legendarnego dowódcy 1 Dywizji Pancernej – gen. Stanisława Maczka.

Msza święta rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów 10 Brygady Kawelerii Pancernej z Świętoszowa, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, przybyłych gości przywitał ks. proboszcz Leszek Seweryn oraz siostrzenica zmarłego Andrzeja Maczka – pani Karolina Maczek-Skillen.

W uroczystościach żałobnych wzieli udział bliscy oraz przyjaciele zmarłego, gen. dyw. w st. spocz. Andrzej Reudowicz, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polski w Manczesterze – Pan Michał Mazurek, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Pan Jan Józef Kasprzyk, gen. dyw. dr Dariusz Parylak reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przedstawiciele Uniwersytetu w Sheffield, harcerze i harcerki z Sheffield i Barnsley oraz wielu gości z Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii oraz Polski.

Po Mszy świętej odczytane zostały list od Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agaty Kornhauser-Dudy, list Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Rau, list Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej prof. Piotra Wilczka oraz list Sekretarza Stanu w Kancelarii Rady Ministrów – Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jana Dziedziczaka.

Z zebranymi w kościele goścmi swoimi wspomnieniami podzielili się członkowie rodziny, przyjacieli oraz współpracownicy zmarłego Andrzeja Maczka, a na koniec Pani Iwona Janusztais zaśpiewała kilka pieśni, które były szczególnie bliskie synowi generała Maczka.

ŚP. DR ANDRZEJ MACZEK​

Śp. dr Andrzej Maczek zmarł w Sheffield 16 lipca 2023 roku.

Był synem legendarnego generała Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej. Do końca swoich dni działał na rzecz upamiętniania wkładu Polaków w walkę z Niemcami podczas II wojny światowej oraz dokonań swojego ojca.

Jako dziecko, przeszedł w 1939 roku wraz ze swym tatą i mamą oraz siostrą, cały szlak żołnierzy wrześniowych prowadzący przez Węgry i Francję do Szkocji. Uczył się, mieszkając w internacie, w renomowanym, katolickim Ampleforth College, na północy Anglii, a po studiach i doktoracie uzyskanym w 1972 roku na Wydziale Chemii w Oxford University, pracował naukowo na uniwersytetach w Leeds, a następnie w Sheffield.

Mówił świetnie po polsku, chociaż nigdy nie chodził do żadnej polskiej szkoły (Polską Macierz Szkolną założył gen. Anders dopiero w 1953 roku); nie należał też do polskiego harcerstwa, bo w Wielkiej Brytanii, w tamtym czasie jeszcze nie istniało. Językiem ojczystym posługiwał się tylko w czasie 3-miesięcznych wakacji, które spędzał w domu w Edynburgu; wtedy też chodził do polskiego kościoła.

Opublikuj ten post w sieciach społecznościowych

Więcej wiadomości

Wesoły Dzień Dziecka w Laxton Hall

8 czerwca 2024, po raz siedemnasty, w Laxton Hall, odbędzie się Wesoły Dzień Polskiego Dziecka organizowany przez Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii.